Tipy pro lepší sed II

  • Hanča 

Připravená zase zamakat trochu na sobě, aby se ti na tom koni líp sedělo? 💪🏻 Jdem na to 🚀

V minulém „dílu“ jsme se zaměřili a horní polovinu těla, dnes se podíváme na další „kámen úrazu“, a tím je pánev 😉 Pánev spojuje trup a holeně. Musí být dostatečně pružná, aby kopírovala pohyb koně. Je třeba se umět uvolnit, abychom „mohli jít s pohybem koně“, což jak víme, je prakticky celkem dřina, když má trup zůstat v určitém pozitivním napětí, srovnaný a funkční… 😬

Nebudeme zoufat a hned se vrhnem na dnešní cvíčo. Stejně jako spoustu dalším věcem můžeme i pánvi pomoct doma a bez koně. Tentokrát tedy budeme potřebova balanční čočku (ideálně jednu z těch velkých z fotky nebo videa, ale poslouží taky balanční míč, záleží co je po ruce). Tip na balanční čočku – Decathlon, občas Lidl, nebo dražší varianta sportovní potřeby…

Celé cvičení spočívá v tom, že na čočku sedneme a max 20-30min (ale už po 5minutách poznáte rozdíl) cvičíme. Nedoporučuje se déle, protože déle nevydržíme hlídat všechny svaly, které potřebujeme správně zapojit, a cvičení ztrácí smysl.

Tákže – výchozí pozice v sedě, výška stoličky tak, aby kolena byla max v pravém úhlu, raděj stoličku vyšší než nižší, nohy na šířku pánve, záda srovnaná a jedem:

✅️ Podsazování pánve

Moc moc moc důležité. Správně pohyblivá pánev hraje při jízdě na koni velkou roli. Při prvním cvičení sedíme ve výchozí pozici a pánev podsadíme – snažíme se jakoby sednout na kapsy u riflí, pomocí břišních svalů a svalů pánevního dna „tlačíme kostrč pod sebe“. Chvíli v pozici vydržíme a pánev povolíme, vytrčíme (vyšpulíme zadek dozadu), prohneme bedra. A zase pánev podsadíme a celé cvičení opakujeme. Není důležitý počet opakování, ale důslednost. Po několika opakováních ucítíme lepší pohyblivost a hladší pohyb.

✅️ Přenášíme váhu na levou a pravou stranu

Cvičení je obdobné tomu předcházejícímu. Místo předo-zadního pohybu však teď procvičíme pohyb pravo-levý. Výchozí sed je stejný, nyní však přenášíme váhu z jedné sedací kosti na druhou. Důležité je, že pohyb vychází pouze z pánve a přenáší se pomocí balanční čočky, ramena a trup jsou nehybná, což si můžeš kontrolovat třeba v zrcadle… Po několik minutách cvik ukončíme a přejdeme na další.

✅️ Opisujeme pánví kruhy vlevo a vpravo

Třetí cvičení spojuje ta první dvě dohromady. Pánev podsazujeme ale zároveň rozhýbeme vpravo i vlevo. Výchozí sed opět stejný a pohyb pánve tentokrát opisuje kruh, napřed po směru hodinových ručiček a později proti. Tedy jdeme pánví podsazení, přenesení váhy doleva, vystrčení pánve, přenesení váhy doprava a znovu podsazení atd. Po chvíli směr kroužení změníme. Po vícero opakováních (a třeba týdnu cvičení) poznáš rozdíl nejen při samotném cvičení, ale také v sedle.

✅️ Opisujeme pánví osmičku

A jedeme ještě o „level“ dál. Jakmile máme zmáknuté kroužení, můžeme vyzkoušet osmičku. Do cvičení bych se nepouštěla úplně při prvním sezení na čočce – přeci už je to jedno z těch složitějších a my přece nechceme na čočce ani na koni tuhnout – raději si počkej, až se trošku rozhýbeš v prvních třech cvicích a osmičku přidej později.

Cvičení vypadá následovně – pohyb vychází z podsazení pánve, následně váha vlevo, vystrčení pánve a „vyšpulení zadku“, podsazení pánve, váha vpravo, vystrčení pánve, podsazení pánve, váha vpravo atd. Po chvíli směr kroužení opět vystřídáš.

✅️ „Pasivně“ sedíme

Snad není co vysvětlovat. Prostě vezmeš čočku, položíš na židli a sedneš. Třeba při práci na PC, při koukání na telku… a přitom krásně procvičíme svůj sed. Nemusíš pánví cíleně hýbat, snačí si hlídat rovná záda zpevněný trup. A nezapomeň, max půl hodinky 😉

Tak co, máš doma balanční čočku nebo běžíš koupit? Doporučuju cvičení nepodcenit a zařadit. Zase je to jedno z těch, kdy „za málo námahy hodně výsledků“. Ať se daří 😊