Obnosky – výběr vhodného typu

  • Hanča 

Proč pracovat právě s obnoskem

Obnosek zažívá v posledních letech šílený boom, všimli jste si? Přitom to není žádná novinka, spíš dochází k jeho „znovu-objevení“. Tak jak to vlastně je – musím mít obnosek, abych se svým koněm mohla pracovat ze země? No jasně že ne, pro každého z nás znamená „práce ze země“ něco jiného (a to je dobře). Pro mě je však dost velkou částí práce s koněm ze země gymnastická průprava, ke které obnosek používám. Tak se pojďme podívat na to, proč vlastně 🙂

Obnosek má většinou tři kroužky, ke kterým lze upnout vodítko či otěže. V začátcích používám kroužek prostřední, kterým nejjasněji koni definujeme své požadavky, později kroužky postranní s využitím obou otěží, které slouží jako příprava koně na práci pod sedlem. Obnosek sám o sobě je skvělý vynález. Oblíbila jsem si jej především proto, že v začátcích práce s mladým koněm šetříme jeho hubu a dokážeme koni vysvětlit ohnutí či pozici dopředu dolů bez toho, aniž bychom potřebovali udidlo. Zároveň prostřednictvím obnosku působíme na celou lebku koně, ne pouze na jeho spodní čelist, a tak se nám snáze podaří docílit správného a korektního ohnutí.

A proč vlastně ne třeba parellka, stájovka, nebo jiná bezudidlovka? Ty přece také šetří koňskou hubu… Jenomže postrádají onen prostřední kroužek na nose koně, kterým tak efektivně dokážeme koni vysvětlit své požadavky. Upnutí vodítka pod bradou koně jej do kýžené pozice nedovede s takovou přesností, jako právě obnosek. A v neposlední řadě se dá obnosek kombinovat s udidlem. Což je věc, kterou na něm zbožňuju 🤭 Přechod z bezudidla na udidlo je pro koně naprosto v pohodě, když mu udidlo představíme v kombinaci s obnoskem, který zná z dřívějška.

Podtrženo sečteno – veškerou svou gymnastickou práci si umím představit i s parellkou nebo na udidle. Ale právě obnosek jí dodá úplně jiný rozměr a možnosti 🤩

Jaká kritéria by měl obnosek splňovat

Pořizování jakékoliv nové věci na koně je občas dost náročné, to už asi zažil každý z nás… Zorientovat se v široké nabídce výrobců nebývá jen tak a člověk by nerad sáhnul vedle. Pro výběr obnosku mám několik základních kritérií, podle kterých se řídím a se kterými svůj nový kousek srovnávám. Vyberu potom ten, který mi (a koni) vyhovuje v nejvíce ohledech (ideálně ve všech).

Vyztužení nánosníku
Jednou z nejpodstatnějších částí, která od sebe obnosky rozlišuje, je nánosníková část obnosku. Na její výrobu totiž může být použito různých materiálů, které dále obnosku propůjčují jeho vlastnosti. Nejjednodušeji můžeme obnosky rozdělit na ty bez vyztužení, na vyztužené řetízkem a na obnosky s pevnou konstrukcí.
Bez vyztužení – takové obnosky jsou nejčastěji celé ze stejného materiálu, kterým bývá nylon nebo kůže. Část, která spočívá koni na nose, může být podložená (aby netlačila), ale uvnitř se nenachází žádná pevná část. To znamená, že obnosek je velice jemný, což může znamenat také nepřesný. Sebemenší pomůcka z ruky vodiče/jezdce se nepřenese ke koni tak snadno, zároveň však při hrubším použití koni neublíží. Čím širší, tím jemnější a méně přesný.
Vyztužení řetízkem – nejčastější provedení je takové, kdy nánosníkovou částí vede řetízek ( něco jako řetěz od kola), který je potažený kůží. Někdy bývá mezi kůží a řetízkem ještě vrstva, která je měkká a zjemňuje působení obnosku. Řetízkový obnosek jde většinou ohnout v jedné rovině – pěkně se natvaruje kolem koňského nosu, ale neprohne se „shora dolů“, tedy při tlaku na prostřední kroužek se neprověsí tak snadno, jako obnosek bez výztuhy. Při použití se informace z ruky jezdce dostanou snáze ke koni – je preciznější. Zároveň při hrubším zacházení (větším tlaku, cuknutí) je ostřejší.
Vyztužení pevnou konstrukcí – pod kůží či nylonem se může skrývat také pevná konstrukce – nejčastěji železná. Podle typu obnosku ji lze natvarovat a koňskému nosu přizpůsobit, nebo také ne. Pozor na obnosky, jejichž kovová konstrukce je na straně ke koni vybavena zoubky – jedná se o serretu, ostrý nástroj (můžete si představit jak asi kovové zoubky působí na citlivou lebku koně), který během své práce s koňmi používat nechceme. Obnosek s kovovou konstrukcí mám ráda především na práci v kombinaci se stihlem (samostatně byl pro mého koně příliš ostrý, typ který používám však aktuálně nemám nafocený – doplním později).

nylonové vyztužení s měkkým podložením
výztuha z řetízku potažená kůží
kovová konstrukce s koženým podložením

Počet a velikost kroužků
Kroužky na násnosníkové části obnosku jsou patrně to nejdůležitější, kvůli čemu si obnosek pořizujeme. Do nich zapínáme vodítko/otěže/lonž a právě přes ně předáváme signály dále do obnosku a na hlavu koně. Z toho lze asi snadno usoudit, že na nich docela záleží 🙂 Kroužek může být pouze jeden uprostřed, doplněný o další dva (nebo více) po stranách, případně o kroužek pod bradou koně. Různí výrobci si s upnutím kroužků poradili různě, často také v závislosti na typu vyztužení nánosníku. Nánosníky kožené/nylonové častěji volí kroužky ve tvaru D přišité přímo do kůže, nánosníky s řetízkem mají kroužky ve varu O na „šťopce“, která vede k řetízku schovanému v kůži

kroužek D připojení přímo ke kůži obnosku
kroužek O na „šťopce“

Čím déle budete s obnosky pracovat a čím více vám jich rukou projde, patrně zjistíte, že lepší jsou kroužky menší na malé „šťopce“. Cokoliv velkého a plandavého na hlavě koně překáží a rozptyluje koně i jezdce při práci. Zároveň však obnosek musí být připraven na to, že se kůň může polekat a uskočit do napnutého vodítka – a v to případě se kroužek z obnosku nesmí vytrhnout.

Upevnění kroužku k řetízku v obnosku – vlevo je „šťopka“ dlouhá a kroužek je daleko od kůže, uprostřed je vzdálenost střední, vpravo kroužek leží téměř na kůži obnosku; (výrobci zleva QHP, F.R.A., Deuber & Partner)

Nastavitelnost různých částí/velikost obnosku
Pasování obnosku, uzd a uzdeček je kapitola sama pro sebe a touto problematikou se dnes zabývat nebudeme. Je však nutností, aby se obnosek dal přizpůsobit hlavě daného koně – ať už se jedná o drobnou hlavu plnokrevníka, širokou hlavu haflinga nebo obří hlavu teplokrevného koně. Důležité je dobře zvolit velikost (většinou pony/cob/full), ale dívat se také po možnostech nastavení jednotlivých řemínků, které výrobce nabízí. Minimem je možnost nastavení délky lícnic, nánosníku a řemínku pod žuchvami. Obnosek nesmí koni ležet příliš nízko na nose (nastavíme správnou délkou lícnice), nesmí být příliš utažený (mezi nosem koně a obnoskem mít místo cca na dva prsty, což nastavíme velikostí nánosníku) a řemínek pod žuchvami nesmí koně škrtit – na rozdíl od klasické uzdečky však tento řemínek dotahujeme více než podhrdelník (který bývá volný na pěst). Jedná se o řemínek, který brání sjíždění lícnic a přetáčení obnosku tak, aby se lícnice nedostala do oka koně. Vede přes žuchvy koně (výš by škrtil, níž by neplnil funkci) a proto je dobré, pokud výrobce nabízí také možnost posunutí tohoto řemínku níže/výše podle potřeby a fyziologie daného koně. Se špatně nastaveným, malým nebo velkým obnoskem, můžeme napáchat spoustu škody (ostatně stejně jako s nepadnoucím sedlem nebo udidlem…).

Materiál
Stejně jako uzdečky, ohlávky a další vybavení používané na hlavu koně, jsou i obnosky sehnatelné z různých materiálů. Nejčastějším je rozhodně kůže, ale narazit můžeme i na nylon nebo biothane. V tomto ohledu nejsem zastáncem vyloženě některého materiálu, spíš jde o to, jak výrobce daný kus zpracuje. A v některých ohledech se prostě kůži nic nevyrovná, jelikož se s ní lépe pracuje a výrobci dovolí lepší zpracování, nastavitelnost, anatomičnost… No ale jako vždy platí – není kůže jako kůže a za kvalitní kůži si dost často připlatíme.

Možnost připnutí udidla
Tuto možnost nemají všechny obnosky, ale některé ano. Původně jsem vůči této variantě byla poněkud skeptická, ale postupem času, kdy jsem měla možnost s takovým typem obnosku (včetně připnutého udidla) pracovat, jsem svůj postoj trochu přehodnotila – určitě to není nic, kvůli čemu bych si obnosek nevybrala. Dokonce bych řekla, že když má výrobce řešení připnutí udidla dobře zpracované a koni na hlavě obnosek dobře sedí, ušetří nám taková vychytávka spoustu času při odepínání/připínání udidla. Pokud obnosek tuto možnost nemá, netřeba zoufat. Kombinovat s udidlem půjde i tak – stačí nám lícnice a udidlo z uzdečky, které nasadíme koni na hlavu společně s obnoskem.

Vzhled, typ, barva, kování…
Jak vlastně bude samotný obnosek vypadat? Bude spíše barokní/moderní? Hnědý, černý? Se zlatým kováním nebo spíš stříbrným? Dobrá zpráva je, že toto už jsou věci, které samotnou funkci příliš neovlivní, a můžeme se tak zde realizovat podle svých představ. V současné době už možnosti nejsou tak omezené, jako když jsem si před více než deseti lety pořizovala svůj první obnosek a byla jsem vůbec ráda, že bude mít plus-mínus odpovídající barvu a velikost. Takže prosím – jak je libo, ideálně se sladit se sedlem nebo padem, ať nám to sluší, ne? 🙂

S čelenkou nebo bez?

Možná jste si všimli, že někteří výrobci nabízejí obnosky včetně čelenky, jiní bez. A někteří z nás používají obnosek s čelenkou a někteří ne. Tak jak je to? Za mě má čelenka na obnosku především estetickou funkci – třeba doplníme celkový vzhled nějakou pěknou s kamínky. Někomu přijde hlava koně bez čelenky „prázdná“. Ve skutečnosti se setkávám s tím, že nevhodně zvolenou velikostí čelenky toho pokazíme víc, něž když ji úplně vynecháme. Takže její použití je dle mého názoru čistě na vás.

Tak jaký typ zvolit?

Jednotlivé typy se, krom výše uvedeného, liší také třeba tvarem nátylníku, možností nastavit umístění řemínku na žuchvách nebo typem zapínání pod bradou. Níže uvádím příklady obnosků, které lze na trhu najít. Jejich výčet samozřejmě není definitivní, dále jsou tu různé cavesally, sidepully, provazové vybavení atd. Na níže zmíněných příkladech si ukážeme, na co se při výběru svého obnosku můžeme zaměřit.

Kožený obnosek s řetízkem Deuber & Partner 
Tento typ obnosku mám již přes deset let a stále vypadá (skoro) jako nový. Objednávala jsem jej tenkrát z nějakého zahraničního e-shopu, jelikož obnosky a práce ze země u nás tenkrát byly v plenkách. E-shop už neexistuje a obnosek na sobě nemá označení výrobce, pravděpodobně je to ale výrobce Deuber & Partner. Každopádně se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších. Vlastně je úplně jednoduchý a obyčejný – tři nastavitelné kožené pásky možnost posunout řemínek na žuchvách, vyztužení řetízkem. Při správném nastavení délky řemínků sedí skoro každému koni.

Typ nánosníkové části: vyztužení řetízkem, potažená tenkou kůží
Kroužky: 3 středně velké, tvar O na malé „šťopce“
Nastavitelnost: jedna přezka pod bradou, nátylník/lícnice nastavitelné pouze vlevo, řemínek pod žuchvami lze výškově posunovat, délka nastavitelná na přezku
Materiál: kůže
Udidlo/čelenka: bez možnosti připnutí udidla, dodáván bez čelenky

Obnosek Krämer
Původně jsem z něj měla trošku obavy, nakonec jsem si jej oblíbila na práci pod sedlem v kombinaci se stihlovým udidlem. Čistě na práci ze země pro mě postrádá určitou preciznost. Kůže je měkká, ale na můj vkus dost tlustá (hůř se zapíná do zápinek, není tolik poddajná). Aktuálně už jsem jej u výrobce na stránkách nenašla, jen maličko upravený model, který jinak řeší připnutí udidla.

Typ nánosníkové části: kožená, bez vyztužení
Kroužky: 3 koužky, tvar D, malé, všité do kůže
Nastavitelnost: nátylník/lícnice z obou stran, dvě přezky pod bradou, není možnost výškově nastavit řemínkem na žuchvách – je pevně přišitý k lícnici
Materiál: kůže
Udidlo/čelenka: možnost připnutí udidla, prodáván s čelenkou

Obnosek F.R.A.
Hned po prvním obnosku je tento mým druhým nejoblíbenějším. Velice dobrá kvalita kůže a hlavně možnost výškově nastavitelného řemínku na žuchvách. Volila bych jej však pro koně s větší hlavou – zdá se mi, že má větší kroužky na delší „šťopce“ a řetízek není potažený tenkou kůží (možná je lehce podložený, nebo je to silnější vrstva kůže) čímž nos koně neobepíná tak hladce, jako první typ. Pořizovací cena je vyšší, ale za mě dobrá investice.

Typ nánosníkové části: s řetízkem, potažen kůží
Kroužky: 3 větší kroužky typu O na „šťopce“
Nastavitelnost: nátylník/lícnice nastavitelné z obou stran, jedna přezka pod bradou, je možnost výškově nastavit řemínek na žuchvách
Materiál: kvalitní kůže
Udidlo/čelenka: možnost připnutí udidla, prodáván včetně čelenky (obyčejné, ne té na fotce)

Obnosek QHP
Za mě velice podobný předchozímu typu. Jakési jeho levnější dvojče. Pro příležitostné uživatele určitě dobrá kombinace cena/výkon. Co se mi konkrétně nelíbí tolik jako u F.R.A. je nemožnost výškově nastavit řemínek na žuchvách – je provlečený kroužkem, který je pevně přišitý k lícnici. Oproti F.R.A. má však anatomicky tvarovaný nátylník. Nánosníková část je ještě více vypodložena, je měkčí a řetízek není tolik cítit, zároveň se tolik nepřizpůsobí hlavě koně (může však být ovlivněno tím, že QHP jsem nikdy neměla v ruce po delší době používání, ale vždy zánovní kusy).

Typ nánosníkové části: vyztužena řetízkem, měkce podložená
Kroužky: 3 větší kroužky typu O na větší „šťopce“
Nastavitelnost: nátylník/lícnice nastavitelné zleva i zprava, zapínání typu švédského nánosníku (pozor na dotažení), řemínek pod žuchvami na jednu přezku, nelze výškově posunovat
Materiál: kůže
Udidlo/čelenka: možnost připnutí udidla, s čelenkou (u více koní už se nám stalo, že i když obnosek velikostně odpovídal, čelenka byla malá)

Nylonový obnosek
Já jsem zatím asi nepřišla na žádnou jeho výhodu 🤭 Možná krom toho, že raděj lonžovat na něm, než na udidle. Pokud se však chceme věnovat detailnější práci ze země, je tento obnosek příliš široký a nepřesný při předávání signálů z ruky jezdce/vodiče směrem ke koni. Velice snadno se přetáčí, pokud bychom chtěli aby lépe seděl, musíme jej více dotáhnout, což není vhodné z hlediska komfortu koně.

Typ nánosníkové části: bez vyztužení
Kroužky: 3 kroužky ve tvaru D, upevněny k nylonu, pod kterým je ještě podložení
Nastavitelnost: nátylník z levé strany, nánosník i řemínek pod žuchvami na jednu přezku, nelze výškově nastavit
Materiál: nylon (různé barvy)
Udidlo/čelenka: bez možnosti připnutí udidla, s čelenkou

Pevný lonžovací obnosek
Tento typ obnosku jsem si půjčila pouze za účelem sepsání toho článku. Nikdy jsem jej nevlastnila ani jsem s ním nepracovala. Působí na mě příliš mohutně, tudíž k mému typu práce ze země není vhodný. Dokážu si jeho použití představit při lonžování. Konstrukce na nose koně je pevná, určitou vůli má v části pod kroužkem, kde je jakýsi kloub. Pro modelku na obrázku však byl úplně nevhodný – část na nose byla příliš úzká a nešla rozšířit (proto nespokojený výraz koně, který se obnosku také snažil zbavit).

Typ nánosníkové části: s pevnou konstrukcí podloženou kůží
Kroužky: tři středně velké kroužky typu O
Nastavitelnost: nátylník zleva i zprava, nánosník na přezku, část pod žuchvami na přezku, nelze výškově posunovat
Materiál: kůže/kov
Udidlo/čelenka: udidlo lze přidat prostřednictvím lícnice, která se provleče poutky na nátylníku

Obnosek na míru od sedláře
Další možností jak získat svůj vysněný obnosek je nekupovat přímo od určitého výrobce, ale nechat si jej vyrobit dle vlastních požadavků od sedláře. A tady už je každá rada drahá, záleží totiž na zručnosti sedláře a na konkrétních požadavcích, které mu zadáte. Níže zobrazený obnosek je taktéž vyroben na zakázku, k mým oblíbeným se však nezařadil. Pro příležitostný trénink ovšem (za tu cenu) splní svou funkci skvěle.

Typ nánosníkové části: vyztužena řetízkem
Kroužky: 3 malé kroužky (při větším trhnutí však odpadnou)
Nastavitelnost: nátylník zleva, nánosník a řemínek pod žuchvami na jednu přezku, řemínek nelze výškově nastavit
Materiál: kůže
Udidlo/čelenka: bez možnosti připnutí udidla, dodán bez čelenky. Všimněte si řešení upevnění lícnice k nánosníku – s podobným jsem se už setkala vícekrát, v případě že nánosník padá koni příliš nízko na nos, je všit proužek kůže tvořící trojúhelník, který sjíždění nánosníku zabraňuje

Závěrem

Při výběru obnosku pro sebe a svého parťáka se ptejte hlavně po tom, nač budete obnosek využívat a jak často. Pokud se bude jednat o procházku v lese jednou měsíčně, kdy obnosek nahradí jinou bezudidlovou variantu uzdečky, budete na něj mít pravděpodobně jiné nároky, než na denně používaný obnosek, na kterém se budete věnovat akademické a gymnastické práci a procvičovat cviky včetně stranové práce a shromažďování.

A v neposlední řadě nezapomeňte poslouchat také koně – často sami řeknou, co jim je na hlavě pohodlné, a co ne. Z výše zmíněných obnosků byla modelka vyloženě nespokojená s obnoskem s pevnou konstrukcí, který jí byl příliš úzký a tlačil. Vidíte její výraz? Třepání hlavou, otevírání huby, otírání hlavy o nohy či stěny… Zkrátka pokud koni na obnosku něco nesedí, je třeba hledat dál…


Důležitou součástí práce s obnoskem je jeho napasování na konkrétního koně. OBNOSKY FOCENÉ PRO TENTO PŘÍSPĚVĚK NEJSOU NA KONĚ-MODELA PEČLIVĚ NAPASOVÁNY, pasování ani není předmětem toho článku. Článek má pouze představit různé typy obnosků, které při práci s koněm můžeme použít. Při volbě kteréhokoliv z nich je potom třeba daný obnosek přizpůsobit tak, aby nikde netlačit, nesjížděl a na hlavě se nepřetáčel.