Komu už se někdy stalo (nebo možná kdo je tady výjimka a ještě se mu to nestalo ), že během své lekce slyšel od trenéra „narovnej se“, „ramena dozadu“, „zvedni hlavu a nekoukej pod koně“. A strašně rád by pokyn trenéra splnil a už navždy jezdil krásně narovaný. Jenomže ono to jaksi nejde, pokyny trenéra se pořád opakují a jezdíš stále shrbená…
Ke krásnému a funkčnímu sedu se bohužel nedopracujeme jedním univerzálním cvičením, ale potřebujeme procvičovat různé svalové skupiny těla. To ale nevadí, my jsme koňařky holky šikovné, vytrvalé, a dáme to
Dneska začneme třemi jednoduchými cvičeními zaměřenými na horní polovinu těla Rozuměj, já nejsem žádný Rambo, co by jej bavilo trávit hodiny v posilovně. Podle mě je v jednoduchosti krása, a lepší než dřít hodinu týdně pot při něčem, co mě nebude bavit, tak dám pět minut krátkého efektivního cvičení. Protože i málo je víc než nic.
Tak tady je máme, tři cvičeníčka, která si během dne „sjedu“ hezky při sobě, když mám chvilku času. Více vysvětlení hledej ve videu na konci článku…
Výchozí stoj a podsazení pánve
Výchozí pozicí pro všechna dnešní cvičení je stoj. Nohy rozkročím na šířku pánve a mírně pokrčím kolena. Podsadím pánev a narovnám záda a ramena. Stoj je aktivní a hlídám si jej během celého cvičení, abych např. nezačala prohýbat bedra jako na fotce.
Kroužení rameny
Při cvičení protáhneme prsní část a posílíme mezilopatkovou. Ramena jezdce jsou klíčová v tom, co pak „na koni vypadá dobře“. Přitom jde o jednoduché cvičení, tak jak jej známe z tělocviku. Důležitý je pomalý pohyb. Rameny kroužím směrem dozadu, v pozici „lopatky k sobě“ můžu klidně chvilku vydržet (pozice stejná, jak rovná záda a koni). Plynule dýchám, pohyb je pomalý a dotahuji jej ve všech místech kruhu do krajních poloh.
Rovný předklon s kulatým narovnáním
Cvičení pomáhá mobilizovat páteř i zapojit svaly středu těla, stejně jako protáhnou zadní stranu stehen, tzv. hamstingy. Začneme ve výchozí pozici – nohy na šířku pánve, mírně pokrčená kolena, podsazená pánev. Za hlavu se vytáhnu co nejvíce nahoru a později dopředu, ramena jsou dole, „od uší“. S výdechem jdu hluboký předklon, ale hlídám si rovná záda, podsazenou pánev. Nejde o to dostat se co nejvíc dolů, ale udělat cvik kvalitně. Půjdu jen tak hluboko, jak mě tělo pustí. V předklonu nádech, pozici prodýchnu a můžu ještě paličko upravit a snížit. S výdechem povolím a záda a jdu do kulatého předklonu. Opět nejde o to, jak nízko se dostanu. S nádechem se budu opět rovnat do stoje. Tentokrát s kulatými zády. Tedy pomaličku, obratel po obratli se od kostrče narovnávám a protáhnu tak celou páteř, až zůstanu stát krásně rovná s otevřeným hrudníkem. S výdechem opět předklon s kulatými a zády a cvičení opakuju.
Úklony
Poslední cvičení je na protažení a posílení zároveň. Šikmé břišní svaly společně se svaly břišními a zádovými se podílejí na narovnaném držení těla a také nám pomáhají „jít s koněm“, tedy pěkně vysedět všechny chody. Cvičím jej ve trojici s předchozími dvěma. Výchozí stoj je stejný. Zvednu jednu ruku nahoru, první třeba pravou. A za touto pravou rukou se táhnu nahoru a pomalu nahoru-doleva, až přejdu do úklonu vlevo. Opět nejde o to, dostat se do co největšího úklonu. Na své levé straně, na boku, si představím velký míč, okolo kterého se mé tělo ohýbá a otáčí. S nádech se vracím do střední pozice, posílím tím šikmé břišní svaly a celé cvičení opakuju na druhou stranu – tedy zvednu levou ruku a ohýbám se vpravo.
Tak jak, hecneš se? Zkus to a po týdnu nebo po dvou možná uvidíš první výsledky Nohy, pánev a balanc si necháme zase na jindy. Cvičení zdar!