Každý trénink by měl být sestaven tak, aby vše sedlo jezdci i koni, a to podle toho, na jakém stupni výcviku se právě nachází.
Obecně se má práce s koňmi dá shrnout do 6 oblastí: práce ze země, práce na ruce, práce na lonži, práce pod sedlem a práce na kavaletách a skocích. Každá z těchto oblastí není izolovanou částí tréninku, ale společně se propojují a doplňují. Často v jedné lekci pracuji ze země, ze sedla a třeba nakonec znovu ze země. Proto i pomůcky, které koně učím, jsou ze země a ze sedla velice podobné.
Práce ze země
Práci ze země vnímám jako dobrý základový kámen pro naše další společné fungování s koněm. Samotný pojem „práce ze země“ je u nás v republice trošku složitější, jelikož si pod ním každý představíme něco jiného. Pro někoho se jedná o práci s parellkou a mrkvovou hůlkou, pro někoho je to práce „bez ničeho“ třeba v kruhovce.. Já vnímám práci ze země jako přípravu pro další krok, kterým bude práce na ruce a ježdění. Při práci ze země se soustředíme na úplné základy. Je vhodná pro mladé nezkušené koně, ale také pro koně starší, u kterých třeba řešíme nějaký jezdecký problém, ale také jako doplnění a obohacení práce s každým dalším koněm. Práce ze země je široká oblast, od základních témat jako je vodění a zastavení koně, přes základní gymnastická cvičení v zastavení až po náročnější práci na dvou stopách a další.
Práce na ruce
Práce na ruce navazuje na základy práce ze země. Hlavním rozlišením je to, že ze země s koněm pracuji na obnosku, parellce či ohlávce a vodítku. Při práci na ruce používám otěže – ty mohu být zapnuté do obnosku, stihlového udidla, nebo můžeme také dva páry otěží (např. kombinace stihlové udidlo + obnosek, klasická plná uzda atd.) Samotná práce je přípravou pro další práci pod sedlem – kůň si zvyká na působení vnitřní a vnější otěže. Pracovat můžeme ve všech chodech, stranovou a shromažďovací práci. Cílem je představit koni jednotlivé cviky bez nutnosti nést další hmotnost jezdce.
Práce na lonži
Lonžování koní je kapitolou samo o sobě. Vždy záleží, s jakým cílem lonžovat koně jdeme. Může to být jen upuštění energie před samotnou jezdeckou lekcí, ale také součást tréninkového plánu koně, kdy posilujeme jednotlivé svalové skupiny. Lonžování koni může hodně pomoct, stejně jako může napáchat hodně škody. Proto s koněm na lonži pracuji vždy tak, aby veškerá práce byla v zájmu jeho zdraví. Přípravou pro správné lonžování je již zmíněná práce ze země, kde se kůň učí nalézt svou rovnováhu. Správní práce na lonži je pak jakýmsi dalším „levelem“.
Práce pod sedlem
Při práci pod sedlem se svými koňmi navazuji na již koni dříve známá cvičení ze země. Samotná „teorie“ jezdectví vychází z klasické drezury – koně od přírody nebyli stvořeni proto, aby se na nich jezdilo a je na jezdci a trenérovi, aby tělo koně systematickou prací na hmotnost jezdce správně připravili. Jezdecké využívání koně by mu nemělo způsobit zdravotní problémy, ale naopak by jej mělo rozvíjet v šikovného atleta, sportovce. Zastávám také názor, že dobře jezdit se dá jak s udidlem, tak bez něj, jak v sedle, padu tak „bez ničeho“. Každá věc, kterou zkusíme, může nás a našeho koně pousnout dál, dát nám něco nového. A jen na nás, které prostředky během své cesty využije, s jakými pomůckami se nám bude nejlépe pracovat. Přesto odmítám vyvazování, ostrá udidla a jakékoliv použití pomůcek bez toho, aniž by jezdec a kůň pochopili jejich princip.
Práce na kavaletách a skocích
Myslím si, že stejně jako by měl skokový kůň ovládat drezurní cviky do stupně L, měl by drezurní kůň mít možnost benefitovat z práce na kavaletách a skokových gymnastikách. Jedná se o práci, která koni zpestří jinak často opakující se drezurní rutinu, ale také může pomoc s lepším nasvalením, kondicí, sebevědomím koně, a v neposlední řadě také zlepšit kvalitu jednotlivých chodů.